Przejdź do głównej zawartości

Dekomunizacja ulic na Wrzecionie

Jakiś czas temu radni PiS z komisji nazewnictwa miejskiego zapowiadali rychły powrót do "dekomunizacji" warszawskich ulic. Choć wykorzystywanie historii do realizacji doraźnych interesów politycznych może budzić pewien niesmak i niewiele ma wspólnego z prawdziwą polityką historyczną, sprawa jest z pewnością ważna. Wśród wielu nazw wymieniane były także dwie niewielkie, zaciszne uliczki osiedla Wrzeciono, noszące imiona: Józefa Balcerzaka i Antoniego Parola. O tym kim byli obaj panowie, mało kto ma dzisiaj jakiekolwiek pojęcie. Nazwy obu uliczek nie budzą zatem żadnych emocji wśród mieszkańców osiedla — wpisały się w jego topografię i tożsamość. Nie irytują, nie przeszkadzają, zostały oswojone i zaakceptowane. Ta niewiedza wynika zapewne z faktu "podrzędności" obu postaci. Informacji na temat naszych patronów nie znajdziemy nawet w 4-tomowej Encyklopedii powszechnej PWN (1973-1976). Ze strzępków informacji pozyskanych z różnych źródeł udało mi się jednak ustalić następujce fakty na temat obu panów:

Józef Balcerzak "Noblesiak" (1903-1942) był elektrykiem i działaczem robotniczym z Żoliborza, należał do Komunistycznej Partii Polski. Pracował w fabryce tytoniu "Nobless" oraz w Społecznym Przedsiębiorstwie Budowlanym na Żoliborzu. We wrześniu 1939 był żołnierzem Robotniczych Brygad Obrony Warszawy.  Podczas okupacji był jednym z organizatorów Stowarzyszenia Przyjaciół ZSRR, redagował także pismo "Młot i Sierp". We wrześniu 1941 został członkiem centralnego kierownictwa Związku Walki Wyzwoleńczej — antyfaszystowskiej organizacji konspiracyjnej. Rok później został aresztowany przez Niemców, więziony na Pawiaku i rozstrzelany 28 maja 1942 w Magdalence. Jego imię nosiła także (do roku 2003) Szkoła Podstawowa nr 247 przy ul. Wrzeciono 9.

Antoni Parol "Zielony" (1902-1944) był kierowcą-mechanikiem samochodowym i działaczem robotniczym, należał do Komunistycznej Partii Polski. Od roku 1940 współtworzył Rewolucyjne Rady Robotniczo-Chłopskie a następnie grupę "Młot i Sierp" skupioną wokół pisma o tym samym tytule, która później weszła w skład Polskiej Partii Robotniczej. Był komendantem Gwardii Ludowej okręgu Żoliborz i Bielany. 30 listopada 1942 uczestniczył w akcji GL zamachu na Komunalną Kasę Oszczędności przy ul. Czackiego i Traugutta, podczas której skonfiskowano ponad milion złotych. Brał udział w Powstaniu Warszawskim, zginął w niemieckim obozie koncentracyjnym Flossenbürg.



26.07.2009. Ulica Józefa Balcerzaka — widok od strony wylotu w ul. Nocznickiego. Fot. enejeio

Patronami ulic nowopowstającego osiedla Wrzeciono obaj panowie zostali 24 listopada 1961. W 2007 roku Instytut Pamięci Narodowej stworzył listę "patronów" do wymiany, która została przedłożona gminom i samorządom. Balcerzakowi i Parolowi zarzucono udział w agenturalnej organizacji działającej na szkodę Państwa Polskiego. Ale do zmiany nazewnictwa nie doszło, na szczeblu samorządowym takie zmiany przeprowadzane są bardzo opornie - głównie z powodu zamieszania ze zmianą adresów i dokumentów, co pociągnęłoby niemałe koszty i pewien kłopot dla mieszkańców.

Czy można znaleźć jakieś rozsądne wyjście w tej sytuacji? Okazuje się, że tak, a rozwiązanie wydaje się niezwykle proste. W przypadku, gdyby obu panom rzeczywiście udowodniono zarzucane czyny, a nie odsądzano ich tylko za poglądy polityczne, nazwy ulic należaloby zmienić bezwzględnie. Ulicę Józefa Balcerzaka — sowieckiego agenta można by zatem przemianować na ulicę mjr Józefa Balcerzaka — dowódcy Batalionu marszowego 76 pp KOP, który w we wrześniu 1939 roku walczył z wkraczającymi od wschodu oddziałami Armii Czerwonej. Analogicznie ulicę Antoniego Parola można by nazwać po prostu ulicą Parola. Jak podaje Słownik wyrazów obcych W. Kopalińskiego: parol to rozpoznawcze tajne hasło dnia, słowo honoru, a także podwojenie stawki po wygranej, oznaczane przez załamanie albo zgięcie rogu karty; zagiąć parol — przenośnie oznacza uwziąć się na kogoś albo na coś. Skoro na Bielanach jest ulica Esej, Aspekt czy Hieroglif, to dlaczego nie Parol?

e.

Komentarze

Najpopularniejsze posty

Historia osiedla Wrzeciono

Bar Hutnik

Wrzeciono od A do Z

Krytycznie o osiedlu Wrzeciono

Młociny Południowe?