Przejdź do głównej zawartości

Atak na lotnisko Bielany

Na polowym lotnisku bielańskim podczas okupacji stacjonowały niemieckie samoloty transportowe „Ju–52”, popularnie zwane przez mieszkańców Bielan „latającymi krowami”. W lutym 1944 roku jeden z samolotów, podchodząc do lądowania, spadł na budynek przy ul. Zuga 6 znacznie go uszkadzając. (zobacz foto >>)

                   Fragment mapy z roku 1939 z naniesioną lokalizacją lotniska i pasu startowego.

W nocy z 3 na 4 maja 1944 lotnisko Bialany, na którym stacjonowały jednostki rozpoznawcze niemieckiej Luftwaffe zostało zaatakowane przez specjalny oddział Kedywu o kryptonimie "Osjan", którym dowodził kapitan Jan Kajus Andrzejewski ps. "Jan". Plan całej akcji opracował podchorąży Aleksander Wąsowicz "Spad", który na ochotnika zgłosił się do udziału i pokierowania całą grupą dywersyjną. Cała akcja partyzantów trwał niespełna 10 minut. Około godziny 23.35 przecięte zostały druty kolczaste ogrodzenia i oddział wdarł się na teren lotniska. Żołnierze AK w trzyosobowych grupach (miner, pomocnik i obstawa) błyskawicznie dotarli do stacjonujących samolotów transportowych „Ju-52” załadowanych sprzętem wojennym przeznaczonym na front wschod ni. Umieścili w samolotach ładunki wybuchowe z lontem prochowym. Po podpaleniu lontów szybko wycofali się poza teren lądowiska. Mimo silnego obsadzenia lotniska i okolicznych terenów przez jednostki niemiecki, oddział "Osjan" liczący 18 żołnierzy wzorowo wykonał zadanie bez strat własnych. Niemcy byli kompletnie zaskoczeni atakiem i początkowo sądzili, że lotnisko zostało zbombardowane przez aliantów. Oddziałowi Kedywu udało się zniszczyć 5 niemieckich samolotów transportowych Ju-52 i uszkodzić trzy kolejne. Za wzorowe wykonania ataku dywersyjnego na lotnisko Bielany Aleksander Wąsowicz został odznaczony Krzyżem Walecznych i awansowany do stopnia podporucznika.


Akcję dywersyjną Kedywu upamiętnia dziś obelisk znajdujący się po drugiej stronie ulicy Kasprowicza (przy bloku Szekspira 4, na terenie osiedla Wawrzyszew).

e.

PS. Opracowana no podstawie "Polska Technika Lotnicza. Materiały Historyczne" nr 6/2004; "Nasze Bielany" nr 7 (123) - Lipiec 2009 Wydanie specjalne

Komentarze

Najpopularniejsze posty

Historia osiedla Wrzeciono

Bar Hutnik

Wrzeciono od A do Z

Krytycznie o osiedlu Wrzeciono

Młociny Południowe?