Przejdź do głównej zawartości

Z wizytą na Młocinach

Przeglądając archiwalne numery tygodnika "Stolica", natrafiłem na kolejny bardzo ciekawy artykuł poświęcony powstającemu wówczas osiedlu Wrzeciono. Zamieszczono go na stronach 8-9 w numerze 48 (990) z 27 listopada 1966 roku, a jego autorką była Krystyna Krzyżakowa:

Na terenie byłego lotniska pomiędzy ul. Marymoncka i Kasprowicza, sąsiadując z terenami zielonymi od wschodu i południa a na północy, poprzez pas izolacyjny, z Hutą Warszawa — rozciąga się się zespół  mieszkaniowy osiedla Młociny. Jego powierzchnia sięga około 70 ha, kubatura budynków (łącznie z zaplanowanymi) — 2 000 000 m³, zamieszka w osiedlu około 40 000 osób.

Wznoszenie pierwszych budynków rozpoczęto w 1961 r. systemem częściowo tradycyjnym. Rychło jednak ten jeden z największych w stolicy placów budowy opanowały niepodzielnie technologie przemysłowe. Domy montowane są z cegły żerańskiej lub elementów wielkopłytowych produkowanych przez Przedsiębiorstwo Budownictwa Uprzemysłowionego — Północ. Obecnie wprowadzono typ budownictwa wielkopłytowego opracowany w ramach tzw. drugiej unifikacji warszawskiej (zmniejszenie ilości rodzajów prefabrykatów, eliminacja części procesów zwanych mokrymi i in. usprawnienia przyspieszające wykonanie).

Ogółem zmontowano tu dotychczas metodami uprzemysłowionymi ponad 8000 izb.

Osiedle zamieszkałe obecnie przez  około 10 000 mieszkańców, składa się z siedmiu poszczególnych części. Ukończona już została budowa osiedla "Młociny I" przy ulicy Marymonckiej i Nocznickiego, gdzie ostatnie cztery budynki wzniesione zostały z wielkich płyt, a poprzednie częściowo systemem tradycyjnym, częściowo z wielkich bloków. W ostatnią fazę realizacji wkroczyła także budowa "Młocin VII", o efektownych, wysokich budynkach. W tej części, usytuowanej jak najbardziej w centrum osiedla, przewidziano wzniesienie ostatnich 9 budynków w ciągu dwóch lat.

Zbliża się do końca budowa "Młocin V" przy ul. Kasprowicza. Rozpoczęto je w połowie 1964 r., wznosząc do 1966 r. 20 domów. Pięć dalszych oraz szkoła — to już realizacje tegoroczne.

W tym roku rozpoczęto budowę "Młocin III" (u zbiegu ul. Nocznickiego i Kasprowicza) i "Młocin VI". W obu tych zespołach, które mają być gotowe do 1968 r. zamieszka prawie 5 000 osób.

Plany tegoroczne przewidują oddanie do użytku 16 nowych budynków. W sierpniu mieszkańcy Młocin doczekali się wreszcie otwarcia "własnej" osiedlowej apteki przy ul. Wrzeciono 41 oraz urzędu pocztowego. W tym roku, po raz pierwszy w zespole młocińskim wybudowane zostały domy dla członków Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (otrzymali tu również "przydziały" pracownicy RSW "PRASA").

W roku przyszłym rozpocznie się budowa domów na centralnych terenach osiedla, gdzie powstanie około 2500 izb oraz duży ośrodek handlowo-usługowy. Zakończenie budowy całego osiedla ma nastąpić dopiero po 1970 roku, choć uprzednio przewidywano termin wcześniejszy (lata 1967/68).

W samym sercu młocińskiego kolosa zaprojektowano zespól handlowo - usługowy - kulturalny. Przy tej tzw. "agorze", nawiązującej swą nazwą a także i rolą do tradycji starogreckiego rynku stanowiącego centrum życia towarzyskiego, kulturalnego i handlowego — znajdzie się m. in. dom towarowy, spożywczy supersam, pawilon usługowy z pocztą, placówką "Orbisu", kawiarnia, kino i in. Zaprojektowany został również zespól wypoczynkowo-sportowy z krytą halą i basenem.

"Agora" to jeszcze, niestety, jedynie perspektywa. Konkretną rzeczywistość w dziedzinie usług i zaopatrzenia reprezentują tymczasem trzy pawilony (w tym dwa maleńkie i trzeci większy) przy ul. Wrzeciono.

Sprawą przyszłości jest także osiedlowa zieleń, która wypełni z czasem wolne przestrzenie między wzniesionymi już domami i w postaci zielonych pasm towarzyszyć będzie układowi dróg wewnętrznych.

Główne ciągi komunikacyjne prowadzą w dwóch kierunkach: w stronę Bielan i w stronę Huty Warszawa. Wewnątrzosiedlową arterię stanowi ul. Wrzeciono, przebiegająca przez wszystkie części osiedla. mają być przy niej zlokalizowane 3 przedszkola, 2 szkoły podstawowe, rejonowe przychodnie lekarskie, żłobek i szereg sklepów spożywczych.

Program budownictwa socjalno-usługowego jest w sumie dość bogaty i jego realizacja może zaspokoić potrzeby mieszkańców. Szkoda, że odsuwa się go na plan dalszy w stosunku do budownictwa mieszkaniowego.

A skoro w bieżącej pięciolatce ma przybyć Młocinom około 11 000 nowych izb (i odpowiednio do tego wzrośnie liczba mieszkańców), warto i do tej sprawy podejść z większą uwagą.


Nowi lokatorzy przed budynkiem przy ulicy Doryckiej 9. Fot. Jacek Sielski




Komentarze

Najpopularniejsze posty

Historia osiedla Wrzeciono

Bar Hutnik

Wrzeciono od A do Z

Krytycznie o osiedlu Wrzeciono

Młociny Południowe?